سرویس کولر سعادت آباد

سرویس کولر شهرک غرب

نقشه‌ی تفکیکی مدار در دور تند

شکل ۱۰۶-۸ کلید S3 در وضعیت دور تند قرار دارد و سیم‌پیچ دور تند موتور کولر را تغذیه می‌کند. جهت و مسیر جریان الکتریکی در این شکل مشاهده می‌شود.

مدار الکتریکی کولر آبی با موتور تک فاز و راه‌انداز خازنی

موتور الکتریکی شکل ۱۰۷-۸ از نوع راه‌انداز خازنی است. قدرت مکانیکی محور این موتور در دور تندم اسب بخار و قدرت مکانیکی محور در دور کند و اسب بخار است. خازن C به ظرفیت ۲۰ میکروفاراد و ولتاژ ۴۵۰VAC برای اصلاح توان راکتیو موتور در دور کند، تند، پمپ و خازن C3 به ظرفیت ۴۳۰ تا ۴۸۰ میکروفاراد و ولتاژ ۱۲۵VAC برای راه‌اندازی است. مدار الکتریکی کولر آبی با موتور تک فاز و راه‌انداز خازنی را در شکل ۱۰۸-۸ مشاهده می‌کنید .

مکانیزم خنک‌کنندگی کولرهای آبی ا ه با وصل کلید پمپ آب:

مطابق شکل ۱۰۹-۸ و کارکرد آن، آب به سه‌راهی آب پمپاژ شده و وارد آب‌پخش‌کن‌ها می‌شود. آب موجود در آب‌پخش‌کن‌ها به ناودان‌هایی که در قسمت فوقانی درپوش‌های کولر قرار دارند، می‌ریزند.
آب موجود در ناودان‌های درپوش‌ها از طریق شیارهایی که در ناودان‌ها تعبیه‌شده و در شکل ۴۰-۸ مشاهده می‌شود به پوشال‌ها می‌ریزد و پس از خیس کردن ذرات پوشال به‌صورت قطرات ریز آب در می‌آید.
با وصل کلید روشن الکتروموتور کولر، روتور آن به چرخش در می‌آید و پولی سر محور موتور مطابق شکل ۱۱۰-۸ در جهت حرکت عقربه‌های ساعت به چرخش در می‌آید .

حرکت پولی موتور توسط تسمه به پولی سر محور پروانه منتقل می‌شود و پروانه‌ی کولر را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت به چرخش در می‌آورد و هوای خشک خارج از کولر را به داخل کولر می‌کشد.
و هوای خشک ضمن عبور از پوشال‌های خیس با قطرات ریز آب برخورد می‌کند و حرارت خود را به آنها می‌دهد، در نتیجه قطرات آب تبخیر شده و سبب خنک شدن هوای داخل محفظه‌ی کولر می‌شود.

هوای مرطوب از طریق کانال داخلی و کانال خارجی به دریچه‌ی هوای داخل ساختمان می‌رسد. هوای مرطوب خروجی از دریچه‌ی هوا به محیط منزل پخش می‌شود.
• برای تهویه‌ی بهتر و خنک شدن هوای محیط منزل، مطابق شکل ۱۱۲-۸ هوای داخل منزل پس از تهویه بایستی از طریق پنجره، یا درب خروجی ساختمان گردش کند و مجدداً پس از کاهش درجه حرارت توسط کولر به محیط منزل برگردد.
چنانچه تمام در و پنجره‌های ساختمان یا محیط موردنظر برای تهویه بسته باشند چه تأثیری بر خنک‌کنندگی هوای محیط ساختمان دارد.
رطوبت نسبی محیط بیشتر شده و هوا سنگین می‌شود. لذا تنفس هوا مشکل شده و به‌اصطلاح می‌گویند هوا دم دارد.
فشار مخالف محیط را بالا برده و سبب کاهش هوای جابه‌جا شده می‌شود. در اثر افزایش فشار مخالف، بار موتور دو دور زیاد شده و امکان سوختن آن زیاد است.

نتیجه: همواره باید یک مسیر خروجی برای خارج شدن هوای داخل ساختمان وجود داشته باشد تا محیط منزل بهتر خنک شود.
کاهش درجه حرارت هوای محیط منزل به عوامل زیر بستگی دارد.
درجه حرارت هوای خشک خارج از ساختمان 50 درجه حرارت هوای مرطوب داخل ساختمان که باید سرد شود.
قدرت کولر
توصیه‌هایی برای بهبود شرایط خنک‌کنندگی کولرهای آبی
ظرفیت کولر بایستی متناسب با فضای مورداستفاده و شرایط آب و هوایی (از لحاظ دما و رطوبت) محل انتخاب شود.
کوتاه‌ترین مسیر کانال‌کشی استفاده شود.
چنانچه کانال‌های کولر خارج از ساختمان نصب شوند، برای جلوگیری از هدر رفتن سرمای هوای کولر در اثر تابش مستقیم خورشید بر کانال‌ها، بایستی با استفاده از عایق پشم‌شیشه یا عایق‌های دیگر کانال‌ها را عایق‌کاری کنید.
برای مرطوب شدن کامل پوشال‌ها و جلوگیری از دمیدن گردوغبار به داخل ساختمان، پمپ آب کولر را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از راه‌اندازی موتور کولر روشن کنید.
در صورت امکان از سرمایش موضعی استفاده شود. به این معنی که تنها به اتاق‌هایی از ساختمان هوای خنک رسانده شود که از آن استفاده می‌شود. بنابراین دریچه‌های ورودی هوا به سایر اتاق‌ها را ببندید. با این عمل به اتاق‌های دیگر هوای خنک بیش‌تری می‌رسد و از طرفی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ی برق نیز خواهد شد.
حتی‌الامکان، هر دو سال یک بار، پوشال‌های کولر را عوض کنید.
تمیز کردن کولر و رفع اشکال آن، کارکرد کولر را بهبود می‌بخشد و از هدر رفتن سرمای هوا جلوگیری می‌شود.

نکات مهم
با توجه به محدودیت زمانی موجود در استاندارد و تجهیزات موجود در کارگاه کافی است فراگیر نصب، سرویس و نگهداری فقط یک نمونه کولر آبی هوایی را زیر نظر مربی کارگاه با رعایت کلیه‌ی موارد ایمنی انجام دهد .
هدف از نصب، سرویس و نگهداری کولر آبی خوداتکایی فراگیر است که با استفاده از راهنمای کاربرد دستگاه، کولر را به‌طور صحیح نصب، سرویس و نگهداری کند.
معمولاً موارد مربوط به نصب، سرویس و نگهداری کولر را در راهنمای کاربرد دستگاه قید می‌کنند .
در این فرایند اعمالی از قبیل اتصال کولر به کانال خارجی با استفاده از برزنت، اتصال کولر به شبکه‌ی آب‌رسانی منزل، اتصال ترمینال کولر به شبکه‌ی برق منزل با استفاده از کلید مخصوص، کابل چهار رشته، سیم رابط و فیوز مینیاتوری، بازدید و کنترل اتصال‌ها و عایق‌بندی دستگاه، روغن‌کاری یاتاقان‌ها، موتور دو دور و موتورپمپ آب کولر، تعویض قطعاتی مانند کلید، سیم‌های رابط با روکش نسوز، تسمه، خازن اصلاح ضریب قدرت، خازن راه‌انداز، آب‌پخش‌کن‌ها، سه‌راهی آب، دریچه‌ی اطمینان آب، شناور، پولی‌ها، واشرهای پلاستیکی، فلزی و فنری، شیلنگ آب، پوشال‌ها، شیرفلکه، لوله‌ی آب رابط بین شیرفلکه و کولر، یاتاقان‌ها، پمپ آب، موتور کولر و سرویس و نگه‌داری کولر هوایی را انجام دهد.
چکش آهنی ۳۰۰ گرمی، یک عدد تا پیچ‌گوشتی تخت، یک سری سا پیچ‌گوشتی چهارسو، یک سری د آچار شلاقی مشابه شکل ۱۱۴- ۸، یک عدد
چکش مخصوص ورق‌کاری مشابه شكل ۱۱۷-۸
به آچار شلاقی، آچار لوله گیر هم می‌گویند .
قیچی ورق بر، راست‌بر برای بریدن ورق‌های کانال باضخامت تا یک و نیم میلی‌متر مشابه شکل‌های ۱۱۸-۸ و ۱۱۹-۸، یک عدد.
قیچی ورق بر، راست‌بر، کج بر مشابه شکل ۱۲۰-۸، یک عدد
کابل بر، برای بریدن کابل یک عدد.
لوله بر مسی مشابه شكل ۱۲۲-۸، یک عدد .
مشتی برای کوبیدن لبه‌های ورق کانال خارجی هنگام نصب پارچه برزنتی مشابه یکی از شکل‌های ۱۲۳-۸، یک عدد.
این مشتی‌ها هنگام نصب برزنت، زیر لبه‌های کانال قرار می‌گیرد و با چکش آهنی یا کوبه لبه‌های کانال که روی پارچه‌ی برزنتی خم شده، کوبیده و صاف می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button