سرویس کولر شرق

سرویس کولر شرق تهران

تسمه‌ی کولر برای انتقال قدرت و حرکت از پولی موتور به پولی پروانه استفاده می‌شود.

برای تنظیم و رگلاژ کردن تسمه بایستی پیچ‌های پایه‌ی موتور را شل کرد، سپس پایه‌ی موتور را طوری جابه‌جا نمود که تسمه نه شل باشد که روی پولی‌ها مطابق شکل ۲۹-۸ کمانه کند نه آن‌قدر سفت باشد که محورهای موتور و پروانه را تحت تنش قرار دهد و بوش و یاتاقان‌ها را خراب کند و یا سبب سوختن موتور شود. بلکه مانند شکل ۲۸-۸ تا حدی قابلیت انعطاف داشته باشد .

برای سفارش تسمه نو، ضخامت و طول تقریبی تسمه معیوب را یادداشت کنید.

مهم: پولی‌های موتور و پروانه را دقیقاً در یک راستا قرار دهید، سپس تسمه را نصب کنید.

درصورتی‌که پولی‌های موتور و پروانه در یک راستا نباشند سبب خوردگی تسمه و خرابی بوش‌های موتور و یاتاقان‌های پروانه می‌شود.

در شکل ۳۰-۸- الف پایه‌ی الکتروموتور پروانه مشاهده می‌شود. پایه‌ی الکتروموتور نقش مهمی در تنظیم تسمه‌ی کولردارد. برای تنظیم تسمه کولر بایستی پیچ‌های پایه شکل ۳۰-۸-ب را شل و پایه را طوری جابه‌جا کرد تا مطابق شکل ۲۸-۸ تسمه از انعطاف قابل قبولی برخوردار شود.

شناور

شناور وسیله‌ای برای تنظیم ارتفاع آب تشتک به شمار می‌رود. در شکل ۳۱-۸ دو نوع شناور کولر مشاهده می‌شود. برای این‌که آب از تشتک سرریز نشود، بایستی کولر تراز باشد و شناور هم دقیقاً تنظیم شود. البته فشار آب هم در تنظیم شناور نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند. لذا شناور را بایستی طوری تنظیم کرد که در اثر تغییر فشار آب، سطح آب تشتک از سطح مجاز بالاتر نرود.

شناور ک

اجزای شناور سمت چپ شکل ۳۱-۸ مطابق شکل ۳۲-۸

گوی شناور

اهرم شناور

محفظه‌ی پلاستیکی شیر شناور

اشپیل

پیچ و سرشیر شناور

شیر شناور

واشر لاستیکی آب‌بندی

مهره‌های برنجی محکم کننده‌ی شناور به بدنه‌ی کولر

مهره‌ی برنجی محکم کننده‌ی

لوله آب به شناور

بوش برنجی آب‌بندی

نحوه‌ی عملکرد شناور:

زمانی که سطح آب در تشتک شكل ۳۳-۸ پایین می‌آید، گوی و اهرم شناور پایین رفته و شیر شناور باز می‌شود و آب را وارد تشتک کولر می‌کند. با بالا آمدن سطح آب گوی شناور و اهرم متصل به آن بالا می‌آید و شیر متصل به اهرم شناور مجرای ورودی آب را می‌بندد .

نحوه‌ی تنظیم شناور: برای تنظیم شناورهای کولر که مشابه شناور شکل ۳۳-۸ است، می‌توان با چرخاندن گوی شناور مطابق شکل ۳۴-۸ و قرار دادن گوی چرخان در وضعیت دلخواه و مناسب، شناور را برای سطح مناسب آب تشتک تنظیم کرد.

صافی آب

صافی پلاستیکی آب که در شکل ۸۳۵ مشاهده می‌کنید از ورود خرده‌های پوشال و لجن تهی کولر به داخل پمپ و شیلنگ آب جلوگیری می‌کند.

صافی آب دارای سوراخی است که شیلنگ آب از طریق آن به پمپ آب متصل می‌شود. شکل ۳۶-۸ یک صافی آب کولر را نشان می‌دهد.

سه‌راهی آب سه‌راهی آب روی سقف کولر پیچ می‌شود و مطابق شکل ۸ – ۳۷ – الف دارای چهار لوله است. از این چهار لوله‌یک لوله بزرگ است و به شیلنگ وصل می‌شود. سه لوله‌ی دیگر که باریک‌تر است به آب‌پخش‌کن‌ها متصل می‌شود.

محل نصب سه‌راهی آب روی سقف کولر در شکل ۳۸-۸ مشاهده می‌شود. اتصال سه‌راهی به‌وسیله‌ی پیچ خودروی کوچک انجام شود تا آب نشت نکند.

در شکل ۳۷-۸- ب یک نوع دیگر سه‌راهی با آب‌پخش‌کن کولر مشاهده می‌شود.

شکل ۳۷-۸- ج یک نوع دیگر سه‌راهی کولر را نشان می‌دهد .

محل اتصال سه‌راهی به سقف

محل اتصال آب‌پخش‌کن‌ها

محل اتصال

آب‌پخش‌کن‌ها

محل اتصال شیلنگ آب

سه لوله‌های آب‌پخش‌کن

لوله‌های

پخش‌کن‌ها

شیلنگ آب

شیلنگ آب کولر شیلنگ آب رابط بین سه‌راهی و پمپ آب کولر است.

سر شیلنگ آب باید با بست یا چسب آب‌بندی به سه‌راهی و پمپ آب محکم شود تا از محل اتصال بیرون نیاید، زیرا ممکن است آب روی موتور و پمپ بریزد و هر دو را بسوزاند یا سبب اتصال بدنه‌ی آنها شود. شکل ۳۸-۸ شیلنگ آب و اتصال آن را به سه‌راهی کولر نشان می‌دهد .

در شکل ۸۳۹ اتصال شیلنگ آب به سه‌راهی و پمپ آب کولر مشاهده می‌شود.

آب‌پخش‌کن‌ها

آب به‌وسیله‌ی آب‌پخش‌کن‌هایی که در شکل‌های ۳۸-۸ و ۸۳۹ مشاهده می‌کنید به ناودان‌های کولر و ازآنجا روی پوشال‌های کولر می‌ریزد.

شیلنگ رابط ۸ – ۳ – ۱۸ – ناودانی پوشال‌ها

ناودانی در قسمت بالای درها و پوشال‌های کولر قرار دارد. در شکل ۴۰-۸- الف ناودانی پلاستیکی یک کولر با پوشال سلولزی مشاهده می‌شود.

شکل ۴۰-۸- ب ناودانی فلزی درپوش یک کولر با پوشال معمولی را نشان می‌دهد .

لوله و دریچه‌ی اطمینان آب

برای نظافت و سرویس کولر در قسمتی از تشتک کولر سوراخی تعبیه‌شده و لوله‌ای مشابه شکل ۴۱-۸ به آن پیچ می‌شود. در صورت خرابی شناور و تراز نبودن کولر، آب از این لوله سرازیر شده از تشتک کولر خارج می‌شود. به این لوله، لوله‌ی سرریز هم گفته می‌شود.

شكل ۴۲-۸ محل نصب لوله و دریچه اطمینان و آب‌های آلوده‌ی داخل تشتک کولر را نشان می‌دهد.

اصطلاح بازاری لوله و دریچه‌ی اطمینان آب، لوله‌ی سرریز است.

نکات مهم

برای جلوگیری از تخلیه‌ی آب تشتک کولر و مصرف بی‌رویه‌ی آب، کولر در محل نصب آن به‌طور تراز قرار گیرد.

برای حفظ سلامتی استفاده‌کنندگان و بالا بردن کیفیت خنک‌کنندگی کولر، هرچند وقت یک بار قبل از استفاده از کولر، تشتک آب کولر را از طریق باز کردن لوله و دریچه‌ی اطمینان آن تمیز کنید.

گلند کابل

برای عبور کابل چهار رشته به داخل کولر باید از گلند یا نگه‌دارنده‌ی کابل استفاده شود. زیرا برخورد کابل به لبه‌ی تیز سوراخ بدنه‌ی کولر، سبب زخمی شدن عایق کابل و اتصال بدنه‌ی کولر و ایجاد اتصال کوتاه در رشته‌های کابل و خطر برق‌گرفتگی می‌شود (شكل ۴۳-۸).

شکل ۴۴-۸ یک نوع گلند کابل کولر را در سه حالت مختلف نشان می‌دهد. گلند کابل در دو نوع لاستیکی و پلاستیکی وجود دارد که نوع پلاستیکی آن در برابر گرما و شرایط جوی مقاوم‌تر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button